Weston Flower Show received more than 500 entries when it took place in Grove Park at the weekend.
The Weston Horticultural Society organised the show, which is in its 73rd year, supported by the town council, BID and Weston In Bloom.
There were more than 550 entries this year, which organisers said was the most for many years.
As well as floral displays, the exhibits included homecraft, children’s artwork and handicraft.
There was also a photography competition, run in partnership between show organisers and the Mercury.
Cynthia Filer, secretary of the society, said: “Also on offer were inspiring musical interludes, interesting sideshows and motivating talks and displays of beekeeping and woodturning.
“This was a new location for the show, but it was very well attended throughout the day, by townsfolk and holidaymakers alike, encouraged by the clement weather.”
Weston Mayor Jos Holder presented the trophies to the winners.
The winners – horticulture
Members’ flowers (most points) – Amanda Du-Rose
Members’ flowers (best exhibit) – Amanda Du-Rose
Members’ vegetables (most points) – Dave Rock
Members’ vegetables (best exhibit) – John Chapman
Longest runner bean – Dave Rock
Members’ pot plants (most points) – The Rev Steve Hartree
Members’ pot plants (best exhibit) – Sue Thomas
Dahlias – Alan Little
Master gardener – John Chapman
Open flowers (most points) – Mrs J Matthews
Open flowers (best exhibit) – Mrs J Matthews
Open vegetables (most points) – Amanda Du-Rose
Open vegetables (best exhibit) – Amanda Du-Rose
Novice flowers and vegetables (most points) – Julie Humphries
Novice flowers and vegetables (best exhibit) – Julie Humphries
Best exhibit in all horticultural classes – Amanda Du-Rose
Most points in horticultural classes – Dave Rock
Second highest points in horticultural classes – Amanda Du-Rose
Exhibitor with the most prize money in horticultural classes – Amanda Du-Rose
Best exhibit in all vegetable classes ~ John Chapman
Best allotment – Mr Carson
Best ladies allotment – Mrs S Timmins
The winners – homecraft
James, preserves, cakes, pies, shortbread, scones (most points) – Mrs EJ Hooper
James, preserves, cakes, pies, shortbread, scones (best exhibit) – Mrs EJ Hooper
The winners – handicraft
Most points – Sue Hewson
Best exhibit – Mrs CA Smyth
The winners – floral art
Most points – Dawn Underwood
Best exhibit – Dawn Underwood
The winners – photography
Most points – Jacqueline Caven
Best exhibit – Jacqueline Caven
Comments: Our rules
We want our comments to be a lively and valuable part of our community - a place where readers can debate and engage with the most important local issues. The ability to comment on our stories is a privilege, not a right, however, and that privilege may be withdrawn if it is abused or misused.
Please report any comments that break our rules.
Read the rules here