Lamb Shankers victorious in Blackthorn plate final

PUBLISHED: 09:16 07 October 2011

Lamb Shankers.

Lamb Shankers.

Archant

The Lamb Shankers from the Lamb Inn, Worle, were victorious in the Blackthorn Skittles Championship plate final.

THE Blackthorn Skittles Championship took place on Saturday at The Riviera Centre in Torquay.

It was a nightmare trip for Weston’s five mens, ladies and mixed teams in the main event, who all went out out in the first round.

All were then entered into the plate trophy, won by the mens team from the Lamb Inn, Worle. The Lamb Shankers – otherwise known as the Alleycats, had six exciting matches on their way to victory.

WESTON Central Skittles League Division 1: Century B 474 (R Strick 46) 10, Wanderers 461 (B Jenkins 51) 4; Alleycats 573 (G Poole 61) 10, St Johns B 566 (M Taylor 59) 4; Walnut B 576 (P Middle 61) 10, Wurzels 547 (L Harris 58) 4; Fubars 454 (P Cousins 48) 4, Poachers 484 (P Angear 46) 10; Rollers 517 (W Haines 54) 4, Ere for the Beer 526 (N Underhay 55) 10; Bizzy Bs 478 (L Brueford 46) 10, Renegades 469 (B Hurrell 50) 4; Sweeney 509 (P Taylor 46) 0, Belvedere 535 (C Cavaciuti 56) 14.

Division 2: Cannonballs 552 (D Sanders 55) 12, Falcons 506 (I Lucas 54) 2; Gatecrashers 427 (R Young 43) 2, Wookurs 442 (D Pople 45) 12; Box Tops 521 (A Owen 52) 2, Breakaways 540 (D Pigott 57) 12; WAFC 477 (P Preston 46) 12, Persuaders 428 (D Llewellyn 44) 2; Depoteers 435 (D Sharp 48) 2, Hornets 492 (A Tucker 50) 12; Reptiles 446 (D Bowden 45) 4, Choppers 454 (S Brown 46) 10; Conservative B 447 (A Dean 46) 4, Century A 448 (L Clark 45) 10.

Division 3: Tornadoes 510 (A Crawford 54) 4, Atoms 511 (K Mulraney 49) 10; Double Six 476 (B Taylor 52) 10, Nutters 460 (M Tupper 47) 4; Rejects 442 (M Stocker 47) 12, Constiballs 413 (J Cope 45) 2; REA 412 (R Bignell 47) 2, Dambusters 445 (J Gilmore 49) 12; Balmoral Steamers 499 (C Murrey 51) 6, Nalgo 509 (D Gok 47) 8; Fortyniners 523 (B Ling 62) 10, Elvers 482 (D Hayward 48) 4.

Weston & District Skittle League Division 1: W-M Racketeers B 527 (W Hind 53) 16, Homefield Rangers 448 (K Hann 47) 0. Worle Club 505 (Andy Russ 55) 14, Crown Inn 479 (P Blackwell 48) 2. Fraser Lads 556 (D Parfitt 58) 12, Coach House A 552 (D Poundberry 63) 4. Flintstones 525 M Frost./(J Nicholson 55) 14, Nomads 507 (A Hawkins 48) 2. Unionist A 518 (M Callow 51) 14, Rascals 500 (M Ashmore 51) 2.

Division 2: Langford Rovers 494 (R Williams 48) 14, Nellys Heroes 471 (N Wilcox 50) 2. Dab Hands 443 (S Drew 43) 0, Bittermen 511 (A Collard 52) 16. White Hart Harriers 538 (P Braizier 56) 14, Anchors 506 (P Lippett 54) 2. Bristol Stragglers 499 (C Loud 57) 15, Churchill Club 448 (K Tucker 45) 1. Coach House B 483 (J Sharp 49) 14, Strays 465 (L Loveridge 47) 2. Regent Sports 590 (D Johnston 58) 16, Worle Century Club 485 (N Apperey 56) 0.

Division 3: Green Baize Packers 478 ( C Harding 51) 16, Uphill Steamers 428 (G Cross 43) 0. Crusaders 476 (G Sutor 49) 12, Hillbillies 463 (G James 44) 4. Lord Nelson A 447 (R Heal 49) 12, Admirals 446 (W Hulme 44) 4. Boro Arms B 435 (M Orchard 44) 2, Ginger Mingers 475 (A Bray 49 ) 14.

Division 4: Earlybirds 337 (J Lynch 41) 3, Social Club B 382 (C Dangerfield 38) 13.

Bleadon Racers 526 (T Derrick 61) 13, Weston Legionaires,489 (A Reynolds 48) 3.

Survivors 387 (D Owen 44) 3, White Hart Humbles 420 (A Rickett 48 ) 13.

Regency Alleyblasters 492 (A Jones 61) 14, Prince Of Wales 438 (R Cross 458) 2.

St Happys 438 (S Wood 47) 2, Shepherds 441 (B Hill 47) 14.

WRINGTON Vale Skittles League Division 1. Dundry Hillziders 2 (G Honey 40), Avalon 8 (JP Humberstone 44). Renegades 9 (R Ridge 49), Burrington 1 (J Marshall 50). Blagdon 10 (D Dyer 53), Rangers 0 (S Waite 50). Gropers 10 (S Baker 52), Exiles 0 (P Cox 57). Winscombe FC 6 (S Rogers 45), Odd Socks 4 (K Hann 64).

Division 2. Cleeve Cricketers 4 (D Hunt 48), Strugglers 6 (L Beck 54). Yatton Colts 8 (M Pope 57), Harptree Handlers 2 (B Weston 47). Redhill 10 (A Davies 54), Backwell 0 (D Marks 59). Winford 10 (R Worle 54), Wrington 0 (W Gough 43). Yatton Villagers 0 (S Mann 41), Backwell Village Club 10 (J Knight 47). Wrington Wanderers 8 (J Shirt 56) Ridgehill 2 (P Whitmarsh 48).

Division 3. Flax Bourton CC 1 (M Daw 46), Claverclogs 9 (P Brewster 56). Yeomen 6 (B Handford, L Senington 52), Pippins 4 (Derek Reed 56). Churchill A 8 (B Woodman 50), Barrow Gurney CC 2 (P Hatherell 46). Zulus 10 (C Morris 50), Burrington Bombers 0 (R Takle 48). Kingston Seymour 2 (H Pople 50), Sun Risers 8 (T Harvey 54). Wraxall Club 1 (R Summers, N Knight 39), Chew Magna 9 (C Patch 42).

Division 4. Oddfellows 4 (C Wait 50), Wreckers 6 (I Perry 49). Queens Horses 0 (P Staley 49), Bruisers 10 (G Hopes 53). Fly-by-Nights 8 (J Wright 46), Churchill B 2 (A Thomas, P Russell 40). Crown Inn 2 (M Sampson 48), Yatton Old Boys 8 (R Tippett 52). Pirates 8 (D Moore 46), Dundry BL 2 (J Taylor 60). Oddbods 10 (D Burrett 50), West Town 0 (R Heal 46).

Most Read

Most Read

Latest from the Weston Mercury

Hot Jobs

Show Job Lists