District League claim back the cup

The Weston & District Skittles League team defeat the Wrington Vale League to win back the trophy.

THE third and deciding game against the Wrington Vale League took place at St Johns and resulted in a win for the District League.

There was some fine skittling from the District team, with Andy Collard hitting 61 in the first set, not too far behind was Ian Moulton with 56. Also in this set was Phil Hucker with 53 and with a total of 170 for the set. The District had a 36 pin advantage over the Wrington team for whom captain Andy Harris hit 53.

The second set followed the first with Dean Harvey hitting 53, Dave Fairhurst 52 and Graham Wilcox 47 as they won the set by 18 pins. Top scorer for the Wrington side was Kevin Buck with 55.

The third set was a much closer game with the Weston team winning the set by eight pins with Tim Urch scoring 47, Mervyn Brean 45 and Steve Barker 44. Top score for Wrington was M Whitcombe with 45.


You may also want to watch:


The last set was also won by the District League by two pins with Ian Norton getting 50, Johnny Jones 44 and Phil Dean 41. Steve Hucker hit 52 for Wrington.

The final score was 595-529, with Weston winning by 64 and claiming back the cup.

Most Read

Perkins Cup semi-final: Rascals (M Day 50) 494, Regent Sports (R White 52) 468.

Steve James Cup semi-finals: Unionist A (P Dean 56) 544, Churchill Club (K Harwood 54) 482; Coach House A (M Nicholson 64) 534, White Hart Humbles (A Lightfoot 64) 541.

Division 1: Regent Sports 491 (Matt Richards 49) 2, Worle Club 514 (I Rawlins 51) 14; Homefield Rangers 557 (C Harding 56) 16, WM Racketeers B 531 (J Bastin 53) 0; Nellys Heroes 540 (L Loveridge 53) 4, Unionist A 546 (S Cowgill 54) 12; Crown Inn 523 (J Brooks 53) 2, Rascals 530 (C Hunt 53) 14.

Division 2: Nomads 555 (P Middle 66) 14, Ginger Mingers 484 (E Flint 50) 2; Strays 465 (G Tucker 45) 14, White Hart Harriers 445 (A Headon 48) 2; Worle Century Club 466 (M Morgan 53) 12, Bristol Stragglers 418 (S John, C Postma, M Hanson 45) 4; Bittermen 495 (H Thomas 45) 2, Crusaders 501 (S Horsham 50) 14; Young Lions 508 (G Little 58) 4, Anchors 531 (A Poole 62) 12.

Division 3: Boro Arms B 494 (L Hutchinson 49) 12, Dab Hands 475 (D Hooper 54) 4; Langford Rovers 484 (C Mealing 51) 16, Peckers 429 (P Tyler 43) 0; Beer Masters 468 (J Gavin, C Board 44) 2, Consti Probables 488 (J Sherwood 59) 14; Admirals 526 (D Carr 56) 16, Survivors 435 (J A Liddington, A Milsom 47) 0; Lord Nelson A 447 (Ian Norton 51) 10, Coach House B 440 (C Mellish 48) 6.

Division 4: Uphill Steamers 460 (G Cross 58) 0, Social Club B 495 (G Wigg 50) 16; Weston Leagionaires 500 (T Wrixon 52) 16, Prince of Wales452 (D Pike 47) 0; Earlybirds 403 (I Shillcock 45) 4, Regency Alleyblasters 420 (B Aston 42) 12; W/Anchors Away 483 (J Ball 54) 14, St Happys 467 (D White 45) 2; Bleadon Racers 488 (C Williams 53) 14, Shepherds 453 (K Watts 46) 2.

WESTON Central Skittles League Division 1: Choppers 516 (JJ Blackhurst 51) 10, Ere for the Beer 481 (M Tucker 50) 4; Walnut B 558 (N Middle 66) 12, Belvedere 542 (C Cavacuiti 63) 2; Century B 14 (P Steer 55) 14, Alleycats 458 (R Matthews 48) 0; Wurzels 511 (D Knapp 49) 14, Wanderers 437 (J Davies 45) 0; St Johns B 558 (S Cooper 59) 12, Fubars 530 (J Nicholson 53) 2; Cannonballs 521 (N Wride 53) 2, Poachers 525 (P Symonds 55) 12; Bizzy Bs 488 (C Hay 48) 12, Rollers 452 (D Badman 48) 2.

Division 2: Nalgo 442 (K Burgess 46) 4, Reptiles 457 (P Stacey 53) 10; Renegades 534 (J Whittle 56) 4, Falcons 555 (R Kellaway 53) 10; WAFC 435 (H Dishkin 43) 4, Conservative B 439 (A Dean 44) 10; Box Tops 468 (N Davies 49) 2, Sweeney 523 (S Ballard 56) 12; Depoteers 471 (J Howell 44) 10, Dambusters 451 (C Franks 48) 4; Gatecrashers 455 (K Dyer 48) 10, Century A 440 (C Hewitt 47) 4; Breakaways 520 (S Hawkins 63) 14, Hornets 463 (P Mager 46) 0.

Division 3: Wookurs 508 (G Porter 57) 10, Nutters 484 (M Tupper 53) 4; Persuaders 481 (A Latchford 49) 10, REA 464 (M Singfield 55) 4; Electric Sports 495 (M Lightfoot 54) 14, Rejects 464 (I Gills 47) 0; Steamers 501 (T Dandy 60) 2, Elvers 504 (E Pearson 56) 12; Double Six 481 (C Carter 53) 6, Tornadoes 481 (P Doble 48) 8.

WESTON & District Ladies Skittles League Division 1: Avengers 431 (D Vincent 48) 4, Drifters 435 (E Stenner, S Tucker, P Pow 46) 10; Electrodes 405 (S Edwards 43) 4, Charlies Angels 424 (R Duffy 51) 10; Streakers 499 (M Philp 60) 4, Fraser Sports 510 (M Pavey 54) 10; Wayward Queens 468 (M McKay 50) 10, Triards 456 (C Hall 50) 4; Weston AFC Ladies 432 (P Collins 42) 10, New Pennies 422 (S Cooper 51) ; WM Starlights 438 (S Richardson, S Weaden 41) 14, Moonlighters 347 (R Walkinshaw 38) 0.

Division 2: Dolly Mixtures 489 (R Dean 52) 12, Nalgo Ladies 426 (R Richards 45) 2; Weaker Links 379 (A McNally 45) 6, Larks 401 (T Coppack 42) 8; Week Enders 436 (B Day 45) 2, Social Rockers 460 (K Leech 52) 12; Winscombe Sports 379 (P Phillips 40) 2, Pin Ups 392 (T Snelling 44) 12; Worle Sports 344 (V Truman 42) 10, Concordias 300 (T Blackhurst 38) 4; Wreckateers 459 (K Dean 48) 12, Breakaways 414 (K Kirby 45) 2.

Division 3: Alley Katz 423 (L Baillie 43) 6, Weston Wanderers 430 (S Williams 58) 8; Hart Breakers 443 (A Yates 44) 11, Worle Century Ladies 430 (T Hemming 42) 3; Highway Belles 373 (L Mellish 41) 14, Whirlybirds 304 (J Bunzly 46) 0; Likely Lassies 457 (J Dawson, P Rossiter 43) 12, Congresbury Ladies 420 (J Spearing 48) 2; Strugglers 391 (S Saker 39) 1, Baker Street Ladies 409 (B Murlis 40) 13; Utta Kaos 461 (A Parlour 50) 12, Dragon Slayers 434 (L Cregan 46) 2.

Division 4: Improvers 422 (J Merrick 45) 12, Lakesiders 410 (A Phillips 40) 2; Major Disasters 364 (C Raines 39) 1, Loonies St Johns 430 (D Filer 45) 13; Socialites 355 (M Kingston, K Archer 37) 12, Fiddlers 329 (K Lenihan 41) 2; Team Spirit 432 (C Hall 44) 10, Brave Harts 410 (L Davies 46) 4.

Knockout Cup round 3 – Division 1: WM Starlights 459 (J Jackson 48), Fraser Sports 458 (M Davis 46); Drifters 478 (S Tucker 50), Charlies Angels 494 (J Dunn, R Duffy 49).

Division 2: Social Rockers 410 (J Sloper 47), Wreckateers 414 (A Methven 43); Nalgo Ladies 453 (L Board 46), Concordias 448 (T Blackhurst 47).

Division 3: Worle Century Ladies 389 (K Young 44), Whirlybirds 385 (J Bunzly 45); Congresbury Ladies 474 (L Scherer 50), Weston Wanderers 443 (P Avery 47).

Division 4: Rollers 387 (P Jones 43), Team Spirit 393 (H Mawford 43); Fiddlers 412 D Fowler 43), Improvers 420 (M Phillips, K Lewis 44).

Become a Supporter

This newspaper has been a central part of community life for many years. Our industry faces testing times, which is why we're asking for your support. Every contribution will help us continue to produce local journalism that makes a measurable difference to our community.

Become a Supporter
Comments powered by Disqus