Dan's double sends Players through

PUBLISHED: 09:43 28 January 2011

SOCCER  :   Bournville Rovers V East Worle (orange).

SOCCER : Bournville Rovers V East Worle (orange).

Archant

MISSING a couple of key players, Worle needed to be at their best in this Knockout Cup game to compete with Players, who are sweeping all other opponents aside in the league.

Worle Rangers 2

Weston Players 3

MISSING a couple of key players, Worle needed to be at its best in this Knockout Cup game to compete with Players, which is sweeping all other opponents aside in the league.

In a first-half where defences dominated, Rangers made it 1-0 through a Marc Trewern penalty after Liam Willment was fouled by Mark Ashmore, Players equalising through Rob Jones from a Tom Bush corner.

Players threatened throughout and kept keeper Nathan Royce busy, the best first-half save was a tip over from a 30 yard free kick. Rangers caused problems going forward though and Brinson stabbed home to make it 2-1 at half-time.

Rangers were forced into an early second half change as the already booked Trewern was on thin ice for continued fouling. Centre-backs Matt Wilson and John Imrie were outstanding, as was keeper Royce, who made a string of saves including a penalty, when Bush was felled.

Jim Owen’s parried shot was poked home by Dan Riddle for the equaliser. Players dominated the last 15 minutes and chances went begging before Devanney’s cross was headed home by Riddle.

The attitude of the Rangers players was commendable. Special mention must go to Royce, Wilson and Imrie, skipper Matt Wilson edging the vote for the Curry Garden man of the match.

Brean Angling man of the match for Players went to Dan Riddle.

RESULTS

Knockout Cup round 1: Cheddar A 4, Worle Res 1; Cleeve West Town Res 3, AFC Nailsea 2; Clevedon Dons 2, Draycott 3; Clevedon Utd Res 6, St George (E-i-G) Res 0; Bournville Rovers 2, East Worle 4; Portishead WMC 1, Winscombe Res 2; Shipham 6, Sporting Weston 6 aet (Sporting win 7-6 on penalties); Westland Utd Res 0, Tickenham Utd 5; Weston Super Seagulls 1, Hutton 4; Worle Rangers 2, Weston Players 3.

Davis Shield quarter-finals: Axbridge Town Res 4, Hutton Res 1; Clevedon Utd A 1, Portishead Town B 1 aet (Clevedon win 3-1 on penalties); Shipham Res 4, St George (E-i-G) A 5; Winscombe A 8, Cleeve West Town A 1.

Division 1: Portishead Town A 0, Kewstoke Lions 1.

Division 2: Churchill Club 70 Res 6, Axbridge Town 1.

Division 5: East Worle Res 1, Banwell Res 5.

Division 6: KVFC 1, AFC Nailsea Res 1; St George (E-i-G) B 3, Wedmore Res 1.

FIXTURES

Charity Cup semi-final: Weston St Johns Res v St George (E-i-G) Res (D Carstensen, assistants L Gilliam, J Geer).

Knockout Cup round 1: Weston St Johns SB v Kewstoke Lions (S Acton).

Challenge Cup round 1: Burnham Utd A v Kewstoke Lions Res (S Cahill); Congresbury Res v Portishead Town B (N Wakley).

Keyes Cup round 1: Banwell Res v Draycott Res (D Phillips).

Page Shield round 1: Yatton Ath A v AFC Nailsea Res (P Fisher).

Division 1: East Worle v Clevedon Utd Res (S Davies); Nailsea Utd A v Draycott (K Gould); Portishead Town A v Nailsea Town Res (B Carter); Selkirk Utd v Hutton (A Locker).

Division 2: Axbridge Town v Portishead WMC (R Perkins); Churchill Club 70 Res v Bournville Rovers (J Jarad); Locking Park v Winscombe Res (I Madge); Westland Utd Res v Nailsea Utd B (C Simmons).

Division 3: Yatton Ath Res v Cleeve West Town A (R Hooper).

Division 4: Hutton Res v King Alfred Sports Centre (D Pinnock); Tickenham Utd v Nailsea Utd Colts (J Cooper); Westend v Wrington Redhill Res (T Billinghurst); Winscombe A v Clevedon Utd A (A Tremlett).

Division 5: AFC Nailsea v South Park Rangers (W Dancer); Portishead Town Colts v Selkirk Utd Res (K Fox); Sporting Weston v Dolphin Ath (C Kirby).

Division 6: Shipham Res v KVFC (J Skinner); Wedmore Res v Axbridge Town Res (K Summers); Weston Players v Worle Rangers (J Billinghurst).

Most Read

Most Read

Latest from the Weston Mercury

Hot Jobs

Show Job Lists