Fifth consecutive cup victory for Shipham

PUBLISHED: 09:47 09 January 2015 | UPDATED: 09:47 09 January 2015

Worle Rangers V Clevedon Utd 'A'

Worle Rangers V Clevedon Utd 'A'

Archant

Shipham defeated Cleeve West Town A in defence of their Challenge Cup title.

Cleeve West Town A 2

Shipham 3

SHIPHAM won their fifth consecutive match with a win over Cleeve in defence of their Challenge Cup title.

The first-half was a real battle in a mud bath and some poor finishing from Cleeve let the visitors off the hook.

Cleeve were awarded a penalty, but keeper Stone saved his eighth consecutive penalty and the score remained goal-less at half-time.

After the break, good link-up play between Green and Nicholas saw Green open the scoring. Shipham doubled their lead soon after with Newson crossing for Green to slot home from close range.

Almost immediately, Cleeve got a goal back, but Shipham restored their two-goal lead when Nicholas netted following a touch from Newson, before Cleeve scored again.

Man of the match went to Sam Nicholas, with George Stone and Chris Green not too far behind.

RESULTS

Challenge Cup round 1: Cleeve West Town A 2, Shipham 3.

Division 2: Worle Rangers 2, Clevedon Utd A 3.

Division 4: St George (E-in-G) A 6, Portishead Town Colts 9.

All other games postponed.

FIXTURES

Hospital Cup round 1: Yatton Ath Res v Portishead Town A (K Gould).

Vardon Cup round 1: South Park Rangers v St George (E-in-G) A (S Acton); Worle Res v Clapton-in-Gordano (T Sharpe).

Keyes Cup round 1: Selkirk Utd v Wedmore Res (I Smith); South Park Rangers Res v Shipham Ath (I Madge); Westend Res v Congresbury A (T Boylan).

Division 1: Berrow Res v Hutton (R Connolly); Congresbury Res v Weston Super Seagulls (I Campbell); Tickenham Utd v Cleeve West Town Res (A Raggett); Winscombe Res v Draycott (C Simmons).

Division 2: Burnham Utd A v Axbridge Town (S Freeman); Churchill Club 70 Res v Locking Park (A Murphy); St George (E-in-G) Res v Nailsea Utd B (M Sprague); Sporting Weston v Worle Rangers D (D Pinnock); Uphill Castle Res v Clevedon Utd A (P Fisher).

Division 3: Banwell Res v Cleeve West Town A (T Billinghurst); KVFC v Shipham (J Collard); Portishead Town B v Cheddar A (B Carter); Wedmore v Winscombe A (S Cahill); Westend v Wrington Redhill Res (D Poole).

Division 4: Kewstoke Lions Res v Portishead Town Colts (J Locker); Pill Utd v Worle Rangers Res (A Smith); Portishead Caledonian Thistle v Hutton Res (K Fox).

Division 5: AFC Nailsea Res v Clevedon Utd B (W Jones); Axbridge Town Res v Uphill Castle A (B Dancer).

Most Read

Comments have been disabled on this article.

Most Read

Latest from the Weston Mercury

Hot Jobs

Show Job Lists