Green brace sends Locking top and Wrington bottom

PUBLISHED: 15:58 13 December 2017 | UPDATED: 15:58 13 December 2017

Archant

Locking Park went to the top of the Weston & District League Division 1 with a 4-0 victory over Wrington Redhill Reserves.

Locking Park 4

Wrington Redhill Res 2

A well-taken brace of goals from Chris Green saw Locking Park join Portishead Caledonian at the top of Weston and District League Division 1.

It was the same old story for Wrington, who competed well but now slip to the bottom of the table as Portishead beat KVFC 4-0.

Wrington’s James Williams pulled off a fine point blank save before Locking scored from a breakaway. Before Wrington could settle again, three similar breakaways saw Locking seal the match with goals for Aiden Dancer and the two for Green.

After the break, a quick throw saw Faulkner link with Johnson, who crossed for Joe Moore to slot home. They went close again from a corner when Holland headed narrowly over.

With Briggs and Clark solid in defence and Curtis giving width, Wrington grew into the game and Briggs set up Johnson for a well-deserved goal.

RESULTS

Davis Shield round 1: Axbridge Town Res 1, Locking Park Res 3; Portishead Town B 15, Banwell A 1; St George (E-in-G) Res, Yatton & Cleeve Utd B (home win); Worle Rangers Res 3, Sporting Weston Res 4.

Division 1: Locking Park 4, Wrington Redhill Res 2; Portishead Town A 4, KVFC 0; Sporting Weston 0, Nailsea Utd A 0.

Division 2: Clapton-in-Gordano 4, Worle Rangers 1; Yatton & Cleeve Utd A 1, Churchill Club 70 2.

Division 3: Selkirk Utd 7, Kewstoke Lions 3.

Division 4: AFC Nailsea v FC Milton (home win); Burnham Utd A 0, Uphill Castle A 1; Cheddar A 3, Hutton Res 2.

Division 5: Lodway 9, Burnham Utd B 2; Nailsea Utd Colts 0, Weston Celtic 2; Wedmore Res 2, Clevedon Utd A 5; West Wick 6, Banwell B 2.

FIXTURES

Charity Cup round 1: St George (E-in-G) v Worle Rangers (S Clarke); South Park Rangers v Banwell Res (D Pinnock); Worle Res v Churchill Club 70 (M Smith).

Charity Cup round 2: Clapton-in-Gordano v Yatton and Cleeve Utd A (R Salvage).

Keyes Cup round 2: Clevedon Utd A v Westwick (H Hajdari); Lodway v Nailsea Utd Colts (J Cox).

Division 1: KVFC v Wrington Redhill Res (D Carstensen); Nailsea Utd A v Portishead Town A (D Bryant); Portishead Caledonian Thistle v Uphill Castle Res (S Acton); Wedmore v Locking Park (C Simmons).

Division 2: Axbridge Town v Winscombe A (M Sprague).

Division 3: Congresbury Res v Nailsea Utd B (D Hunt); Kewstoke Lions v Portishead Town B (C Ham); Shipham v Selkirk Utd (D Bugg); Worle Rangers Res v St George (E-in-G) Res (S Flory).

Division 4: Burnham Utd A v Hutton Res (S Cahill); Cheddar A v AFC Nailsea (C Jeffrey); FC Milton v Congresbury A (S Kay); Sporting Weston Res v Axbridge Town Res (S Venn).

Comments have been disabled on this article.

Most Read

Latest from the Weston Mercury

Hot Jobs

Show Job Lists