Neil thunders home the winner

PUBLISHED: 09:30 13 January 2012

Archant

Weston St Johns Reserves captain Neil Hartley heads the winning goal against Selkirk United.

Weston St Johns Res 3

Selkirk Utd 2

SAINTS went into this game against 
Selkirk having not played for five weeks.

Saints started off brightly and were unlucky not to take the lead when Ryan Hodrian saw his shot come back off the crossbar and two minutes later, Joe 
Whittaker saw his shot hit the post.

The hosts took the lead when Hodrian rounded the goalkeeper and scored from a tight angle. Selkirk got back in the game when a defensive mistake by Neil Hartley gifted the Selkirk striker an easy goal.

Troy Hayes and Dan Hartley, helped by the midfield of Lee Whittaker and Andy Hayes worked hard before Dan Hartley put Saints in front after a fantastic through ball from Andy Hayes.

After the break, Selkirk soon equalised, but Saints created chances for Hartley, Hodrian and Hayes. The winning goal finally came when Andy Young’s free kick was met by skipper Neil Hartley, who thundered home a header to capture three points.

Mike Whittaker man of the match was Troy Hayes.

RESULTS

Vardon Cup round 1: Selkirk Utd Res 0, Cleeve West Town A 0 (4-5 on pens).

Knockout Cup round 2: Berrow Res 5, King Alfred SC 1; Nailsea Utd A 1, Sporting Weston 3.

Division 1: Draycott 2, East Worle 2; Weston St Johns Res 3, Selkirk Utd 2.

Division 2: Burnham Utd A 3, Churchill Club 70 Res 6; Cleeve West Town Res 4, Congresbury Res 2; Nailsea Utd B 3, 
Portishead Town A 3.

Division 3: Cheddar A 1, Wedmore 0; Clevedon Dons 6, Westend 3; Yatton Ath Res 0, Tickenham Utd 3.

Division 4: AFC Nailsea 0, Nailsea Utd Colts 1; Kewstoke Lions Res 3, Worle Res 1.

Division 5: South Park Rangers 0, 
Wrington-Redhill Res 7; Wedmore Res 3, Banwell Res 5.

Division 6: Clevedon Utd B 2, AFC Nailsea Res 2; KVFC 8, Yatton Ath A 1.

FIXTURES

Atwell Shield round 2: Axbridge Town v Weston St Johns SB (A Murphy).

Knockout Cup round 2: Banwell Res v Westland Utd Res (K Summers).

Challenge Cup round 1: Westend v 
Wedmore (M Sprague).

Vardon Cup round 1: AFC Nailsea v 
Weston Super Seagulls (K Fox); Winscombe A v Shipham (T Nicholls).

Keyes Cup round 1: Wedmore Res v South Park Rangers (S Cahill).

Page Shield round 1: Congresbury A v Shipham Res (T Billinghurst); Draycott Res v Yatton Ath A (J Bolland); Pill Utd v AFC Nailsea Res (C Ham).

Division 1: Clevedon Utd Res v St George (E-i-G) Res (S Freeman); East Worle v Hutton (P Fisher); Nailsea Utd A v Nailsea Town Res (D Phillips); Selkirk Utd v Weston St Johns Res (S Clarke); Winscombe Res v Draycott (T Ganfield).

Division 2: Churchill Club 70 Res v Burnham Utd A (I Madge); Congresbury Res v Nailsea Utd B (J Billinghurst); Kewstoke Lions v Cleeve West Town Res (A 
Tremlett); Portishead Town A v Locking Park (J Cooper).

Division 3: Clevedon Dons v Yatton Ath Res (A Croker); Cheddar A v Bournville 
Rovers (J Harding); Tickenham Utd v 
Clevedon Utd A (K Gould).

Division 4: King Alfred Sports Centre v Worle Res (C Simmons); Nailsea Utd Colts v Cleeve West Town A (A Smith); Sporting Weston v Kewstoke Lions Res (B Adams).

Division 5: Hutton Res v Portishead Town Colts (B Dancer); Weston Players v Dolphin Ath (J Jarad); Worle Rangers v St George (E-i-G) A (L Gillam).

Division 6: Burnham Utd B v Priory Rangers (J Hickey); KVFC v Clevedon Utd B (P Fowler).

Most Read

Most Read

Latest from the Weston Mercury

Hot Jobs

Show Job Lists