Second cup success for Selkirk

PUBLISHED: 09:50 06 January 2012

Selkirk celebrate their win with the cup.

Selkirk celebrate their win with the cup.

Archant

Selkirk United won their second cup of the calendar year after beating Weston St Johns Sports Bar in the final of the Hospital Cup.

Selkirk United 4

Weston St Johns Sports Bar 2

SELKIRK came away with their second cup success of the calendar year after beating Weston St Johns in the Hospital Cup final.

Sports Bar flew out the blocks with most of the possession and chances in the early part of the game, but Selkirk got the breakthrough after good work from John Lewis and Andy Disley led to Joe Berry scoring from the edge of the box.

After the break, Selkirk doubled their lead when Berry set up Tom Irish for a simple tap in. Selkirk increased their lead when Mark Miller flicked the ball on for Ricky Taylor to score.

Sports Bar replied with a penalty, giving keeper Dan Hindmarsh no chance. A few 
minutes later Sports Bar scored again and Selkirk had to withstand some heavy 
pressure, but solid defending from Paul Miller and Daryl Hutchings kept their one goal advantage.

With 10 minutes to go, a surging run from Wes Bracey won a corner for Selkirk and Berry scored his second of the game directly from the kick. This made it 4-2 and a fantastic cup win for Rick Headon and his side.

RESULTS

Hospital Cup final: Selkirk Utd 4, Weston St Johns Sports Bar 2.

FIXTURES

Atwell Shield round 2: Axbridge Town v Weston St Johns Sports Bar (P Fisher).

Challenge Cup round 1: Bournville 
Rovers v Westland Utd Res (D Roberts).

Vardon Cup round 1: Selkirk Utd Res v Cleeve West Town A (S Quinton); Winscombe A v Shipham (A Croker).

Keyes Cup round 1: Portishead Town Colts v Weston Players (D Pinnock).

Knockout Cup round 2: Berrow Res v King Alfred SC (A Fry); Nailsea Utd A v Sporting Weston (N Wakley).

Division 1: Draycott v East Worle (J Skinner); Nailsea Town Res v Clevedon Utd Res (R Hooper); St George (E-i-G) Res v Winscombe Res (A Locker); Weston St John res v Selkirk Utd (B Carter).

Division 2: Burnham Utd A v Churchill Club 70 Res (S Cahill); Cleeve West Town Res v Congresbury Res (T Billinghurst); Locking Park v Kewstoke Lions (P Roberts); Nailsea Utd B v Portishead Town A (M Smith).

Division 3: Cheddar A v Wedmore (C Ham); Clevedon Dons v Westend (J Bolland); Portishead Town B v Clevedon Utd A (A Murphy); Yatton Ath Res v Tickenham Utd (J Billinhurst).

Division 4: AFC Nailsea v Nailsea Utd Colts (J Harding); Kewstoke Lions Res v Worle Res (L Grindle).

Division 5: St George (E-i-G) A v Dolphin Ath (A Lambourne); South Park Rangers v Wrington-Redhill Res (A Smith); Wedmore Res v Banwell Res (O Lukins); Worle Rangers v Hutton Res (M Sprague).

Division 6: Clevedon Utd B v AFC Nailsea Res (B Adams); Congresbury A v Pill Utd (I Madge); KVFC v Yatton Ath A (K Summers); Priory Rangers v Draycott Res (B Dancer); Shipham Res v Axbridge Town Res (C Simmons).

Most Read

Most Read

Latest from the Weston Mercury

Hot Jobs

Show Job Lists