Cup success for Worle Reserves

PUBLISHED: 15:09 28 November 2018

Football

Football

Matt Smart

Worle Reserves defeated Clapton-in-Gordano to move into the next round of the Atwell Shield.

Worle Res 3

Clapton-in-Gordano 2

Worle returned to action in the Atwell Shield against Clapton-in-Gordano and recorded a fine victory.

The home side dominated the early exchanges and possession and were unfortunate not to take the lead due to number of good saves and poor finishing from the front men.

Worle went into the break 1-0 down after an uncharacteristic mistake from Hicks gifted Clapton an easy goal.

The hosts did not panic and quickly drew level through a powerful header from skipper Mike Hansford.

Worle were in the ascendency and quickly took the lead again through Hansford following a smart through ball from Cahill. Clapton drew level against the run of play but it was only a matter of time before Worle won the game.

With 10 minutes remaining, Cyrus Molton worked himself into some space and smashed home a 25-yard screamer to seal the game for Worle.

This was an excellent team performance, but man of the match went to Mike Hansford.

RESULTS

Atwell Shield round 2: Uphill Castle Res 5, Clevedon Utd A 1; Worle Res 3, Clapton-in-Gordano 2.

Division 1: Locking Park 4, St George (E-i-G) 0; Nailsea Utd A 2, KVFC 5; Sporting Weston 2, Wedmore 1.

Division 2: Churchill Club 70 1, Portishead Town B 1; Nailsea Utd B 4, Worle Rangers 3; South Park Rangers 2, Locking Park Res 3; Winscombe A 5, Wrington Redhill Res 0; Yatton & Cleeve Utd A 0, Banwell Res 4.

Division 3: AFC Nailsea 2, West Wick 2; Banwell A 3, Uphill Castle A 1; Burnham Utd A 5, Sporting Weston Res 0; Hutton Res 3, St George (E-i-G) Res 3; Lodway 9, Congresbury A 3; Selkirk Utd 1, Shipham 2.

Division 4: Axbridge Town 3, Hutton A 2; Huntspill Crowns 3, Nailsea Utd Colts 1; Wedmore Res 1, AFC Nailsea Res 2; Weston Celtic 1, Weston Town 8.

FIXTURES

Atwell Shield round 2: Cheddar A v Locking Park (D Hunt).

Keyes Cup round 1: Hutton Res v Westwick (K Tasker).

Division 1: Clapton-in-Gordano v Worle Res (C Simmons); Portishead Town A v Uphill Castle Res (S Acton); St George (E-in-G) v Nailsea Utd A (R Salvage); Wedmore v Sporting Weston (M Smith).

Division 2: Banwell Res v South Park Rangers (A Gibbons); Congresbury Res v Churchill Club 70 (D Bryant); Locking Park Res v Yatton and Cleeve Utd A (K Gould); Worle Rangers v Portishead Town B (D Bayliss); Wrington Redhill Res v Nailsea Utd B (P Fisher).

Division 3: Burnham Utd A v St George (E-in-G) Res (C Donald); Congresbury A v Banwell A (T Shallcross); Selkirk Utd v AFC Nailsea (J Cox); Sporting Weston Res v Shipham (C Jeffery); Uphill Castle A v Lodway (R Hooper).

Division 4: AFC Nailsea Res v Weston Town (S Thornton); Axbridge Town v Nailsea Utd C (J Young); Clevedon Utd A v Wedmore Res (L Duchesne); Huntspill Crowns v Hutton A (S Cahill); Weston Celtic v Wrington Redhill A (M Sprague).

Most Read

Comments have been disabled on this article.

Most Read

Latest from the Weston Mercury

Hot Jobs

Show Job Lists