Wrington-Redhill Reserves lose their unbeaten league record

PUBLISHED: 09:17 16 January 2015 | UPDATED: 09:17 16 January 2015

Football generic picture

Football generic picture

Archant

Wrington-Redhill Reserves lost their unbeaten league record to Westend.

Westend 5

Wrington-Redhill Res 2

WESTEND comfortably brought Wrington’s unbeaten league record to an end ona poor playing surface.

Westend took a 3-0 lead in the first-half thanks to a penalty and two other goals as Westend took control of the game.

Wrington began the second half the brighter of the two teams and reduced the deficit when Johnson reached the goal-line and beat the keeper at his near post.

Five minutes later, having pushed men further forward in an attempt to get back into the game, the visitors were caught out as Westend broke away to score a fourth.

With 15 minutes to go, Thomas was able to fire home a second for Wrington after an scramble in the penalty area, for his first-ever goal in Wrington colours.

As Wrington committed men forward, Westend to put gloss on the scoreline with the simplest of fifth goals.

RESULTS

Vardon Cup round 1: South Park Rangers 5, St George (E-in-G) A 1.

Keyes Cup round 1: Selkirk Utd 0, Wedmore Res 3; South Park Rangers Res 3, Shipham Ath 1.

Division 1: Berrow Res 3, Hutton 2; Congresbury Res 6, Weston Super Seagulls 2; Tickenham Utd 0, Cleeve West Town Res 3; Winscombe Res 2, Draycott 2.

Division 2: Burnham Utd A 1, Axbridge Town 2; Churchill Club 70 Res 0, Locking Park 0; St George (E-in-G) Res 6, Nailsea Utd B 1; Clevedon Utd A 5, Uphill Castle Res 0.

Division 3: KVFC 6, Shipham 0; Westend 5, Wrington Redhill Res 2.

Division 4: Portishead Caledonian Thistle 6, Hutton Res 3.

FIXTURES

Atwell Shield quarter-final: Shipham v Banwell Res (C Simmons).

Knockout Cup quarter-finals: Draycott v Hutton (J Jarad); Worle Rangers v Cleeve West Town Res (A Locker).

Knockout Cup round 2: Wrington Redhill Res v Clapton-in-Gordano (D Pinnock).

Davis Shield quarter-finals: Congresbury A v Worle Rangers Res; Nailsea Utd B v Winscombe A (A Lambourne); Portishead Town B v Wedmore Res (C Ham); South Park Rangers Res v Hutton Res.

Vardon Cup round 1: Portishead Town Colts v North Worle (M Collins).

Division 1: Congresbury Res v Tickenham Utd (S Clarke); Weston Super Seagulls v Berrow Res (T Major); Winscombe Res v Nailsea Utd A (T Billinghurst); Yatton Ath Res v Portishead Town A (D Bryant).

Division 2: Axbridge Town v Burnham Utd A (A Locker); Uphill Castle Res v Clevedon Utd A (T Nicholls); St George (E-in-G) Res v AFC Nailsea (A Smith); Sporting Weston v Churchill Club 70 Res (D Poole).

Division 3: Cheddar A v Wedmore (M Smith).

Division 4: Kewstoke Lions Res v Pill Utd (K Gould); Portishead Caledonian Thistle v South Park Rangers (D Trevaskus).

Division 5: AFC Nailsea Res v Uphill castle A (S Kay); Clapton-in-Gordano Res v Westend Res (B Dancer); Shipham Ath v Axbridge Town Res (W Jones).

Most Read

Comments have been disabled on this article.

Most Read

Latest from the Weston Mercury

Hot Jobs

Show Job Lists