Players’ giant-killing performance

THE Players bandwagon rolled on with this comprehensive victory over Divison 2 Winscombe Reserves, some 37 places above Division 6 Players.

Winscombe Res 1

Weston Players 4

THE Players bandwagon rolled on with this comprehensive victory over Divison 2 Winscombe Reserves, some 37 places above Division 6 Players.

In a keenly contested first-half, chances went begging at both ends, Dan Owen foiling the Winscombe centre forward on two occasions and at the other end, Ballantine went close before Skinner hit the post with a point blank header from DeVanney’s corner.


You may also want to watch:


Tommy Bush opened the scoring when Ballantine latched onto Joel Page’s through ball and squared for the unmarked Bush at the back post.

Players doubled their lead five minutes later, Ballantine again bursting into the box before being felled, Jim Owen crashing home the resulting penalty.

Most Read

After the break, Winscombe reduced the deficit with a well-taken goal, but Players answered straight back, the impressive Bush set up Jim Owen to slot past the exposed Winscombe custodian.

Superb defending from Ashmore, Prior and Jones, ably assisted by the impressive Riddle in the holding midfield role, kept the Winscombe attacks at bay. Jim Owen clinched his second hat-trick in as many games and put the result beyond doubt when excellent work from Bush again saw him square for Owen who gratefully tapped home.

There were stand out performances from Page, Bush, Owen and Riddle, but they were edged out for the Brean Angling man of the match by Kev Ballantine.

RESULTS

Knockout Cup round 2: Clevedon Utd Res 3, Draycott 2; Winscombe Res 1, Weston Players 4.

Page Shield round 1: Yatton Ath A 8, AFC Nailsea Res 2.

Page Shield quarter-final: KVFC 2, Shipham Res 1.

Division 1: East Worle 7, Kewstoke Lions 0.

Division 2: Locking Park 3, Axbridge Town 2; Portishead WMC 1, Nailsea Utd B 4.

Division 3: Clevedon Dons 2, Cleeve West Town A 2; Worle Res 1, Kewstoke Lions Res 1.

Division 4: Shipham 1, King Alfred Sports Centre 5; Tickenham Utd 3, Hutton Res 2.

Division 5: AFC Nailsea 1, Portishead Town Colts 0; Draycott Res 0, Weston Super Seagulls 5; Dolphin Ath 1, East Worle Res 0; Selkirk Utd Res 0, Sporting Weston 0.

FIXTURES

Knockout Cup round 2: Cheddar A v Sporting Weston (J Skinner).

Page Shield quarter-final: Worle Rangers v Weston Players (M Sprague).

Challenge Cup round 1: Burnham Utd A v Kewstoke Lions Res (T Hurd).

Keyes Cup round 1: Draycott Res v Banwell Res (tba).

Division 1: Cleeve West Town Res v Weston St Johns Sports Bar (T Major); Hutton v Portishead Town A (C Simmons); Kewstoke Lions v Draycott (D Carstensen); Nailsea Utd A v Clevedon Utd Res (A Murphy); Selkirk Utd v East Worle (I Madge).

Division 2: Axbridge Town v Weston St Johns Res (R Perkins); Bournville Rovers v Portishead WMC (T Billinghurst); Nailsea Utd B v Locking Park (D Pinnock); St George (E-i-G) Res v Westland Utd Res (K Moore); Winscombe Res v Churchill Club 70 Res (T Ganfield).

Division 3: Cleeve West Town A v Worle Res (A Tremlett); Congresbury Res v Clevedon Dons (T Nicholls); Portishead Town B v Berrow Res (J Geer); Yatton Ath Res v Wedmore (N Wakley).

Division 4: King Alfred Sports Centre v Westend (B Carter); Nailsea Utd Colts v Winscombe A (B Hillier); Wrington Redhill Res v Clevedon Utd A (D Phillips).

Division 5: AFC Nailsea v St George (E-i-G) A (K Fox); East Worle Res v South Park Rangers (J Billinghurst); Weston Super Seagulls v Dolphin Ath (D Renshaw).

Division 6: Wedmore Res v AFC Nailsea Res (W Dancer).

Become a Supporter

This newspaper has been a central part of community life for many years. Our industry faces testing times, which is why we're asking for your support. Every contribution will help us continue to produce local journalism that makes a measurable difference to our community.

Become a Supporter
Comments powered by Disqus