Walnut edged out by the Alleycats

SKITTLES - THE Central League match in Division 1 between the Walnut B and Alleycats was an exciting one from the first to the last balls bowled.

THE Central League match in Division 1 between the Walnut B and Alleycats was an exciting one from the first to the last balls bowled.

Alleycats won the first set by 31 pins, many thanks to Mark Webster (51) and Dave Bastin (57), but the Walnut B never gave up and went on to win the second set by 42 pins with some great skittling from Courtney Harris (55) and Arron Hawkins (64), game on. The third set is what skittles is all about, both teams played really well resulting in the Alleycats needing a 28 hand down to win and went on to get a 45 hand down, excellent scores from Paul Middle (53), Alan Absalom (56), Dean Hazell (58) and Julian Tanner (62).

The last set was close, then on the fourth hand the Walnut B had a great chance to go on and win the match with an eight one-baller, but Neil Middle missed which resulted in the Alleycats going on to win the match by four pins, 587 to 591, an excellent atmosphere from start to finish.

Division 1: St John's B 539 (S James 53) 12, Belvedere 487 (R Ackland 55) 2; Ere For The Beer 568 (G Tucker 60) 10, Century B 554 (R Tancock 58) 4; Walnut B 587 (A Hawkins 64) 4, Alleycats 591 (J Tanner 62) 10; Poachers 493 (D Parker 55) 10, Bizzy Bs 492 (C Hay 52) 4; Cabot Fubars 466 (J Charlesworth 54) 2, Renegades 485 (M House 47) 12; Breakaways 510 (C Thorne 50) 14, Choppers 448 (D Morgan 44) 0.


You may also want to watch:


Division 2: Wanderers 513 (P Milsom 53) 4, Cabot Rollers 528 (R Eastman 57) 10; Balmoral Steamers 543 (T Dandy 52) 4, WAFC 547 (R Burnell 51) 10; Wookurs 464 (E Dyke 49) 11, Rejects 463 (K Wicks 49) 3; Gatecrashers 498 (M Vaughan 48) 12, Persuaders 474 (D Llewelyn 45) 2; Century Aaa 429 (M Bucknole 56) 1, Sweeney 483 (L McDowell 53) 13; Falcons 547 (K Selwood 61) 10, Box Tops 513 (S Davidson 55) 4.

Division 3: Cannonballs 497 (M Sinclair 51) 10, Electric Sports 486 (T Allen 45) 4; REA 452 (G Davis 52) 10, Atoms 422 (R Mulraney 44) 4; Nutters 443 (J Fox 47) 4, Elvers 452 (L Kirby 49) 10; Nalgo 340 (T Burnett 41) 10, Double Six 336 (R Carter 34) 4; Fortyniners 478 (C Wright 47) 4, Depoteers 514 (R Ferrier 52) 10; Real Walnuts 451 (G Lloyd 52) 2, Reptiles 497 (K Merrifield 54) 12; Tornadoes 475 (J Dark 46) 2, Conservative B 498 (D S Pearce 53) 12.

Most Read

WESTON and District League, Division 1: Coach House A 515 (M Underhill 58) 14, Unionist A 504 (D Pearce 56) 2; Worle Club 494 (Andy Russ 52) 16, Cabot Bittermen 454 (M Bastin 46) 0; Rascals 565 (M Day 58) 14, Langford Rovers 537 (P Yelland 59) 2; Young Lions 559 (P Steer 63) 4, Fraser Lads 566 (J Tullett 56) 12; Warriors 508 (W Mousley 64) 0, WM Racketeers B 548 (D Jones 54) 16.

Division 2: Flintstones 500 (J Nicholson 49) 12, Bristol Stragglers 480 (C Loud 55) 4; Hillbillies 493 (M Yeates 50) 2, Regent Sports 516 (P Owen 60) 14; Homefield Rangers 510 (J Stephens 48) 14, Worle Century Club 499 (R Barton 48) 2; Dropouts 470 (D Statham 48) 14, Dab Hands 444 (S Hale 48) 2; Anchors 523 (H Dishkin, A Poole 52) 16, Ginger Mingers 474 (R Edwards 45) 0; Crown Inn 491 (P Blackwell 48) 12, Churchill Club 479 (T Stiddard 48) 4.

Division 3: Strays 473 (T Hoskins 46) 4, Hutton B 485 (C Bracey 50) 12; Admirals 450 (M Southwood 45) 6, Pin Hunters 458 (D Moulton 46) 10; Cabot Probables 448 (C Morris, M Nicholson 44) 13, Peckers 441 (T Weston, D Crook 44) 3; Boro Arms B 431 (C Phillips 53) 4, Coach House B 458 (J Mellish, C Mellish 42) 12; Crusaders 491 (G Sutor 52) 14, Weston Legionaires 474 (S Davies 51) 2; W Anchors Away 408 (B Shears 46) 0, Lord Nelson A 458 (I Norton 49) 16.

Division 4: Bleadon Racers 474 (T Warren 47) 13, St Happys 448 (M Parkinson 48) 3; Earlybirds 287 (G McKenzie 35) 2, Social Club B 325 (G McMullan 37) 14; Nellies Heroes 525 (G Beecham 54) 14, Beer Masters 459 (G Griffiths 45) 2; Prince of Wales 445 (D Pike 43) 4, White Hart Harriers 469 (G Pillar 46) 12.

WESTON and District Ladies' League Ushers Cup, Round 1: Winscombe Sports (S Voce 46) 412, Charlies Angels (L Yandell, S Fay 43) 434; Owls (F Taylor 41) 380, Utta Kaos (J Webb-Wood 48) 434; Highway Belles (L Mellish 47) 440, Strugglers (J Saker, J Thomas 42) 446; Avengers (J Thomas 58) 445, Weston AFC Ladies (K Hague 44) 385; Social Rockers (V Prest 50) 464, Wreckateers (K Dean 48) 471; Drifters (S Tucker, E Stenner 44) 428, Rollers (S James 46) 363; Worle Century Ladies (K Young, Carly Millett 44) 462, Social Rebels (S Scoins 46) 457; Weaker Links (C Hayden 50) 455, Likely Lassies (J Dawson 53) 487; Major Disasters (S Featherstone 43) 350, Dolly Mixtures (Y Pearce 41) 311; Hazbinz (Gail Llewellyn 42) 413, Whirlybirds (P Curtis 46) 439; Moonlighters (C Freestone 48) 416, Worle Sports (J Butt 43) 429; New Pennies (S Collard 49) 442, Socialites (P Deus 45) 387; Improvers (L Chipperfield 44) 384, Wayward Queens (M Kelly 42) 364; Jays (K Vennall, D McIntyre 50) 511, Fiddlers (S North 47) 449; Hart Breakers (F Berryman, A Yates 43) 456, Baker Street Ladies (T Munden 54) 442; Nalgo Ladies (L Bracey 41) 395, Club Girls (S Meekcoms 47) 387; Fraser Sports (J Collins 43) 389, Brave Harts (V Dickson 36) 303; Victoria Belles (M Wintle 49) 435, Breakaways (K Gill 54) 514; Alley Katz (M Butterworth 42) 381, Larks (C Pepper 42) 365; Congresbury Ladies (C Wear 45) 446, Coach House Rookies (K Westcott 44) 435.

WRINGTON Vale League, Division 1: Dundry Hillziders (Gordon Blewitt 50) 2, Harptree Handlers (Graham Court 48) 8; Backwell (James Davis, Tony Leonard 43) 2, Rangers (Kevin Buck 48) 8; Winscombe CC (Jeff Wall 57) 8, Renegades (Robin Ridge 50) 2; Gropers (Darren Geal, Richard Thomas 49 2, Winford (Martin Witcombe 52) 8; Blagdon (Phil Hucker 54) 8, Felton (Simon Jones, Chey Harris 42) 2.

Division 2: Cleeve Cricketers (Ivor Watts 56) 8, Claverclogs (Tony Carpenter 57) 2; Redhill (Shane Lovatt 44) 7, Wraxall Club (John Hinks 46) 3; Avalon (Bob Grimes 51) 3, Wrington (Claire Board 53) 7; Burrington (Dave King, Chris Parsons 41) 4, Strugglers (Lloyd Beck 48) 6; Wrington Wanderers (Dean Carpenter 44) 6, Winscombe FC (Tim Packer 44) 4.

Division 3: Chew Magna (Neil Walsh, Colin Patch 47) 6, Zulus (C Morris 46) 4; Oddfellows (Alex Eastmond 52) 7, Barrow Gurney CC (Richard Gardiner 45) 3; Pippins (Geoff Poole 61) 8, Yatton Colts (Derek Ogborne 54) 2; The Rising Stars (Roger Coombs 57) 0, Yatton Villagers (Ray Star 52) 10; Yeomen (Nick Houlton 55) 10, Flax Bourton CC (Dave Pinnock 50) 0; Ridgehill (Tony Whitmarsh 50) 2, Kingston Seymour (David Bezzant 53) 8.

Division 4: Backwell Village Club (Graham Ferris 48) 10, Wreckers (Reece Sullivan 44) 0; Oddbods (Darren Burrett 44) 6, Yatton Old Boys (Pete Watts 44) 4; Bruisers (Gary Hopes 37) 4, Fly-by-Nights (Phil Farr 47) 6; Queens Horses (David Patch 43) 2, Crown Inn (Rob Perry 47) 8; Pirates (David Moore, Malcolm Clarke 43) 0, Dundry BL (Frank Bell 54) 10; Churchill B (Sue Tucker 53) 6, Sun Risers (Billy Smith 47) 4.

SOUTH Avon Ladies' League, Division 1: Highrisers (E James 48) 0, Pin-ups (Ann Willis 49) 10; New Image (Val Filliter, Pip Carey 45) 10, Redmaids (Chris Leaney 48) 0; Mizzymaids (Angela Willis 33) 6, Wringlets (J Bettesworth 33) 4.

Division 2: Crown Angels (Joyce Cox 47) 8, Nailsea Naturals (D Jones 54) 2; Willows (J Kedward 45) 10, Village Belles (S Harris 42) 0; The Larks (Betty Thayer 39) 0, Acorns (M Churcher 51) 10.

Become a Supporter

This newspaper has been a central part of community life for many years. Our industry faces testing times, which is why we're asking for your support. Every contribution will help us continue to produce local journalism that makes a measurable difference to our community.

Become a Supporter
Comments powered by Disqus