Wrington knocked out of the Challenge Cup

football generic picture

football generic picture - Credit: Archant

Wrington Redhill Reserves were well beaten in the Challenge Cup semi-final by Banwell Reserves.

Banwell Res 5

Wrington Redhill Res 0

A WEAKENED Wrington side travelled to Banwell with hopes of reaching the final of the league cup, but found themselves well beaten.

The first-half settled into an even affair, with few chances for either side, with Louis Rouvrais and Moore having the better chances, before Banwell took the lead.


You may also want to watch:


Playing with the wind in the second half, Banwell made better use of the conditions and scored a second as the striker ran onto a long ball to slot past James Vowles, soon followed by a third.

Committing more men forward ultimately left the visitors open to the counter-attack at the back, and so it proved, as Banwell added two further goals late in the game.

Most Read

RESULTS

Knockout Cup semi-final: Portishead Caledonian Thistle 5, Draycott 1.

Davis Shield semi-final: Nailsea Utd B 1, Hutton Res 3.

Challenge Cup semi-final: Banwell Res 5, Wrington Redhill Res 0.

Keyes Cup semi-final: South Park Rangers Res 2, Wedmore Res 0.

Charity Cup quarter-finals: Clevedon Utd A 4, Sporting Weston 1; Locking Park 1, St George (E-in-G) Res 4.

Vardon Cup quarter-final: Clapton in Gordano 10, Portishead Town Colts 2.

Division 1: Nailsea Utd A 1, Berrow Res 4; Portishead Town A 2, Cleeve West Town Res 1; Tickenham Utd 6, Congresbury Res 0; Weston Super Seagulls 5, Hutton 2.

Division 2: Uphill Castle Res 2, Axbridge Town 2; Worle Rangers 4, AFC Nailsea 2.

Division 3: Cleeve West Town A 1, Winscombe A 2, Wedmore 1, Cheddar A 2; Westend 3, Shipham 2.

Division 4: North Worle 1, Kewstoke Lions Res 2; St George (E-in-G A) 5, Worle Rangers Res 2; Worle Res 2, Pill Utd 2.

Division 5: AFC Nailsea Res 0, Clevedon Utd B 3; Congresbury A 0, Shipham Ath 5; Axbridge Town Res 3, Westend Res 4; Selkirk Utd 0, Uphill Castle A 3.

FIXTURES

Atwell Shield semi-final: Hutton v Banwell Res (S Acton).

Davis Shield quarter-final: Worle Rangers Res v Westend Res (T Boylan).

Division 1: Berrow Res v Weston Super Seagulls (C Simmons); Congresbury Res v Cleeve West Town Res (K Gould); Nailsea Utd A v Portishead Town A (S Clarke); Winscombe Res v Yatton Ath Res (I Madge).

Division 2: AFC Nailsea v Uphill Castle Res (I Smith); Axbridge Town v St George (E-in-G) Res (T Billinghurst); Clevedon Utd A v Locking Park (M Collins); Nailsea Utd B v Burnham Utd A (J Jarad); Sporting Weston v Churchill Club 70 Res (A Lambourne).

Division 3: Portishead Town B v Wrington Redhill Res (D Carstensen); Shipham v Cheddar A (T Barlow); Wedmore v Winscombe A (R Hooper); Westend v Cleeve West Town A (P Fisher).

Division 4: Kewstoke Lions Res v Pill Utd (M Sprague); Portishead Town Colts v Worle Res (J Cox); Portishead Caledonian Thistle v North Worle (J Collard); St George (E-in-G) A v Hutton Res (S Kay); South Park Rangers v Clapton-in-Gordano (M Davies).

Division 5: Clapton-in-Gordano Res v Wedmore Res (D Pinnock); Congresbury A v AFC Nailsea Res (B Dancer); Selkirk Utd v Clevedon Utd B (D Trevaskus); Shipham Ath v Axbridge Town Res (S Venn); Uphill Castle A v South Park Rangers Res (W Jones).

Become a Supporter

This newspaper has been a central part of community life for many years. Our industry faces testing times, which is why we're asking for your support. Every contribution will help us continue to produce local journalism that makes a measurable difference to our community.

Become a Supporter
Comments powered by Disqus